V tomto článku si ukážeme ako odstrániť zo svojho počítača možné hrozby (vírusy) pomocou aplikácie HijackThis a skontrolujeme ping aplikáciou Pingplotter.
· HijackThis
Takže v prvom rade si stiahneme a nainštalujeme HijackThis.
link na download: HiJackThis.msi
Po spustení klikneme v hlavnom menu na prvé tlačidlo „Do a system scan and save a logfile“. V priebehu pár sekúnd sa vykoná scan vášho počítača a log z tohto scanu sa nám otvorí v poznámkovom bloku – Notepad. Log pomocou klávesových skratiek CTRL+A označíme, CTRL+C skopírujeme a na stránke http://hijackthis.de/ do poľa „You can paste a logfile in this textbox“ CTRL+V vložíme a v spodnej časti stránky klikneme na tlačidlo „Analyze“. Otvorí sa nám ďalšia stránka na ktorej sú všetky tieto procesy, aplikácie a knižnice zhodnotené. Zelená fajka a štít sú úplne bezpečné aplikácie, procesy či knižnice. Žltý otáznik predstavuje neznámu aplikáciu, žltý krížik zbytočnú a červený krížik nebezpečnú. Všetky položky označené červeným, žltým krížikom a otáznikom zafajkneme v aplikácii Hijackthis a dole už len klikneme na tlačidlo „Fix checked“.
Ja osobne fixujem všetko červené aj žlté ale medzi žltými sa môže nachádzať aj aplikácia ktorú používate. Takže pokiaľ viete o tom, že danú aplikáciu využívate a je označená len žltým krížikom alebo otáznikom tak ju nefixujte.
· Pingplotter
Ďalším veľmi častým problémom u hráčov sú lagy – vysoký ping, prípadne strata paketov. Tu sa pokúsime pomocou aplikácie Pingplotter zistiť kde na trase medzi vami a serverom sa ping nadmerne dvíha a či nedochádza k strate paketov. Stiahneme a nainštalujeme Pingplotter.
link na download: Pingplotter
Po spustení upravíme nastavenia aplikácie aby nám bolo skôr jasné kde vzniká problém.
„of times to trace“ nastavíme na 0 (unlimited), "trace delay" si nastavíme na 1 sekundu, "samples to include" nastavíme na 0 (all). Pravým tlačidlom myši klikneme do pravej časti okna a zapneme „lost packet, avg time, min time, max time, current time“ môžete aj graf ale ten je v podstate nanič. Do políčka „address to trace“ vložíme ip servera na ktorý sa pripájame (len ip bez portu, môžete použiť aj www stránku) a už len dole klikneme na tlačidlo „trace“. Najdôležitejšie sú stĺpce „Max, Avg a Err“.
Pokiaľ je všetko v poriadku, tak by ste mali mať podobný obsah ako je na obrázku.
Na tomto screene vidíme ako to môže vyzerať pri vysokom pingu. Na chybe je hneď druhé zariadenie v poradí (Hop 2), ip 192.168.206.9 a vieme to práve vďaka hodnotám v stĺpcoch „Max a Avg“ lebo ping je tam oveľa vyšší oproti predošlému zariadeniu.
Ešte jeden screen s ukážkou vysokého pingu. V tomto prípade je chyba v treťom zariadení v poradí (Hop 3), ip 192.168.196.141.
Na tomto screene vidíme stratu paketov a má ju na svedomí tretie zariadenie v poradí (Hop 3), ip 192.168.196.141. Vieme to podľa stĺpca „Err“, ktorý nám zobrazuje počet stratených paketov.
Vysvetlivky k jednotlivým pojmom:
address to trace – adresa ktorú chcete pingovať/trasovať/sledovať
of times to trace – koľko paketov má byť pri meraní odoslaných
trace delay – čas medzi odosielanými paketmi
samples to include – počet posledne odoslaných paketov z ktorých sa tvorí štatistika merania (nula predstavuje všetky)
Err – lost packet – stratené pakety
PL% – percentuálne vyjadrenie straty paketov
Avg – avg time – priemerný čas/ping v milisekundách
Min – min time – minimálny čas/ping v milisekundách
Max – max time – maximálny čas/ping v milisekundách
Cur – current time – aktuálny čas/ping v milisekundách
trace – trasovať/sledovať
© csportal.sk
Ako odstrániť z PC hrozby a kontrola Ping-u.
Aktuálne zápasy
CS Skin lotéria
Twitch TV
Anketa
Na čom najčastejšie hraješ hry?
Hlasy: 591
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37