Meteorológovia predpokladjú, že okraj mraku z Islandu by mohlo doviať nad Slovensko vo večerných hodinách približne po 18:00 hod. Nebude asi podľa všetkého pozorovateľný, alebo nejako rozlíšiteľný od bežných mrakov. Vulkanický popol sa postupne rozptyľuje, a nad naše územie sa zrejme dostane v slabšej koncentrácii.
Spolu s popolom sa šíria aj obavy: je sopečný prach nejakým spôsobom nebezpečný pre naše zdravie? Máme sa nejako chrániť?
Padajúci sopečný popol môže predstavovať potenciálne zdravotné riziko pre astmatikov a ľudí trpiacich respiračnými chorobami. Mikroskopické čiastočky však môžu byť potenciálne nebezpečné, keď začnú padať na zem. Európania by v takomto prípade mali radšej zostať vo svojich domovoch. Po vdýchnutí sa čiastočky popola môžu dostať do pľúc a vyvolať dýchacie ťažkosti. Zvýšené riziko hrozí pacientom s respiračnými chorobami. Sopečný popol z Islandu nie je rádioaktívny, jedovatý ani toxický pre ľudí ani zvieratá.
Tamojší experti odhadujú, že riziko pokračujúcej aktivity je v najbližších dňoch vysoké. Premiérka Islandu Jóhanna Sigurdardóttir povedala: "Môžeme len dúfať, že sa situácia upokojí, nemôžeme však nič robiť. Škody sú už teraz značné."
( Pohľad na zaplavené územie v okolí sopky pod ľadovcom Eyjafjallajökull na juhu Islandu )
Zdroj: aktualne.centrum.sk, sme.sk, tvnoviny.sk