Big Apple, alebo Veľké jablko, ako New York nazývajú ohromí človeka na prvý pohľad. Skladá sa z piatich štvrtí, ale priznajme si to, Manhattan je srdcom aj dušou mesta. Nie menej zaujímavé sú aj Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island – známe ako vonkajšie štvrte, ale v snoch mnohých ľudí Manhattan predstavuje celý New York.
Zelený Central Park, neónové svetlá na námestí Times Square, uvoľnený život vo West Village, či zhon v Harleme, to je len zlomok vecí, ktoré vás očaria. Mesto je veľké, drzé a rozľahlé, ale keď ho pochopíte, je to len sieť vzájomne prepojených štvrtí, z ktorých každá vzrušujúco pulzuje vlastným spôsobom a jedinečným tempom.
Veľa miestnych pamiatok je známych po celom svete. Socha slobody vítala milióny imigrantov, ktorí priplávali do Spojených štátov na prelome 19. a 20. storočia. Wall Street, sídlo burzy na dolnom Manhattane, je od druhej svetovej vojny najvýznamnejším svetovým finančným centrom. Pre mesto sú charakteristické mrakodrapy patriace medzi najvyššie v krajine, napríklad Empire State Building, Chrysler Building a predtým World Trade Center.
„Zdá sa, že kultúra je vo vzduchu, ako súčasť počasia“, napísal o New Yorku spisovateľ Tom Wolfe. Mnoho významných amerických kultúrnych hnutí vzniklo v New Yorku, napríklad Harlem Renaissance, ktorá formovala černošskú literatúru v Spojených štátoch. Mesto bolo centrom džezového hnutia v 40. rokoch a abstraktného expresionizmu v 50. rokoch a miestom zrodu hip-hopu v 70. rokoch. Lokálna punková a hardcore scéna dosiahla vrcholného vplyvu v 70. a 80. rokoch. V New Yorku má tá tiež dlhú tradíciu židovská americká literatúra. Mnoho populárnych indie rockových kapiel vzniklo v New Yorku v posledných rokoch, napríklad The Strokes, Interpol, The Bravery, Scissor Sisters a They Might Be Giants.
Mesto dotuje miestnu kultúru viac ako je ročný rozpočet National Endowment for the Arts. Bohatí priemyselníci 19. storočia vybudovali sieť kultúrnych centier ako sú Carnegie Hall a Metropolitan Museum of Art, ktoré sú celosvetovo preslávené. Elektrifikácia mesta umožnila výrobu prepracovaných divadelných predstavení. Od 80. rokov 19. storočia sú divadla na Broadwayi a pozdĺž 42. ulice výkladnou skriňou muzikálového umenia.
The Lincoln Center for the Performing Arts, ktoré obsahuje Jazz at Lincoln Center, Metropolitan Opera, New York City Opera, New York Philharmonic, New York City Ballet, Vivian Beaumont Theatre, Juilliard School a Alice Tully Hall je najväčším kultúrnym centrom v Spojených štátoch. Central Park SummerStage organizuje počas leta predstavenia v Central Parku a asi 1 200 koncertov a ostatných podujatí po celom meste.
New York je pre mnohých mesto snov a oplatí sa ho navštíviť. Z vlastnej skúsenosti viem, že jedenkrát nestačí... =)
Zdroj : bbc.co.uk, wikipedia.org, nyc.gov
Foto: Nina