Operačný systém Windows XP má naďalej v mnohých končinách sveta silné podiely na trhu. Slovensko nevynímajúc. Microsoft však už medzičasom uviedol Windows Vista, Windows 7 a chystá príchod „osmičky“ Windows 8. Je viac-menej i logické, že pri existencii toľkých nástupcov „xpéčok“ chce poslať spomínaný systém do histórie.
Aj z toho dôvodu sa rozhodol, že nebude ďalej predlžovať životný cyklus Windows XP a ukončenie jeho podpory (vrátane vydávania bezpečnostných záplat) sa stane realitou za necelých 800 dní. Slovenské zastúpenie firmy Microsoft v tejto súvislosti spustilo špecializovanú webovú stránku, ktorá má dať Windows XP symbolické zbohom.
Na stránke Microsoftu môžeme vidieť grafické znázornenie poklesu pomeru Windowsu XP na PC o takmer 15 percent, ďalej sa dá vyčítať, že kvantitatívne s trendovým poklesom pomeru Visty a XP na PC vzrastal linearne trend nasadzovania Win7 do PC v domácnostiach či firmách.
Ako môžeme vidieť, tak na stranke microsoft.com Microsoftu nám ukazuje ukončenie podpory o 783 dní.
V Európe je podiel Windows 7 vs. Windows XP približne 47 vs. 31 percent, Windows Vista mal cez 12 percent a Mac OS X od Apple sa umiestnil na štvrtej priečke s podielom necelých sedem percent. Z jednotlivých krajín starého kontinentu už Windows 7 jasne vedie napríklad v Nemecku, Taliansku, Francúzsku či Veľkej Británii. „Na druhej strane barikády“ nájdeme povedzme Poľsko, Maďarsko, Bulharsko či Rumunsko. Windows XP sa tiež darí u nášho východného suseda, na Ukrajine.
Microsoft predstavi W8 29.2. 2012, lebo predvádzanie popredných produktov je aj o zaujímavých dátumoch. Nevyužiť termíny ako 11. 11. 2011 či práve 29. február, by bolo skoro hriechom. Predovšetkým pri prelomových produktoch, za ktorý je Windows 8 považovaný. Najmä kvôli jeho expanzii mimo tradičné počítače smerom napríklad k tabletom.
K dispozícii bude nové prostredie Metro, Metro dizajn budú využívať i rôzne aplikácie, ktoré sa budú postupne objavovať v ponuke. Ich hlavným a v podstate jediným oficiálnym distribučným kanálom by mal byť obchod Windows Store. Obchod bude súčasťou priamo operačného systému Windows 8, ako sme zvyknutí napríklad z mobilných zariadení (Android Market a podobne). K dispozícii budú platené i bezplatné aplikácie.
(Metro Windows 8)
Viaceré zdroje informujú, že niekoľko Metro aplikácií ponúkne už náhľadové zostavenie Consumer Preview. Paleta predinštalovaných aplikácií má zahŕňať: Camera, Messaging, Mail, Calendar, SkyDrive, People, Photos, Video a Music.
de o základné a hojne využívané aplikácie, ponúkajúce prácu s multimédiami, organizáciu pracovného času či prístup k cloudovej službe SkyDrive od Microsoftu. Všetky aplikácie by mali byť aktualizovateľné prostredníctvom obchodu Windows Store.Stojí pritom za pozornosť, že hoci aplikácie budú súčasťou ponuky Windows 8 Consumer Preview, nie je istá ich dostupnosť aj vo finálnej zostave „osmičky“. Výsledná ponuka aplikácií môže záležať aj od jednotlivých OEM partnerov.
Výhodou bude i pomerne nízke systémové zaťaženie. Nový Windows síce vyzerá inak, no to ešte neznamená, že inak budú musieť vyzerať i naše zariadenia, ktoré budú schopné Windows 8 spúšťať. Skôr sa dá z prezentácie Microsoftu skonštatovať, že „osmička“ ubrala z pohľadu hardvérových nárokov nohu z plynu a bude možné ju spúšťať aj na starších počítačoch. Resp. počítačoch so slabším výkonom ako sú napríklad základné netbooky. Priamo počas keynote Steven Sinofsky použil na demonštráciu fungovania a nárokov Windows 8 počítač Lenovo S10. Základný procesor Intel Atom a 1 GB operačnej pamäte RAM by mali postačovať minimálne na základný beh systému Windows 8.
Osmička navyše znižuje systémové nároky. Na základe porovnania náhľadová verzia Windows 7 Preview Release spotrebovala zhruba 540 MB pamäte na 34 procesov, Windows 7 SP1 si ukrojí okolo 404 MB (32 procesov) a aktuálny Windows 8 (zatiaľ nefinálne zostavenie) si pre seba vyhradil len okolo 281 MB pamäte pri 29 procesoch. Zvyšných vyše 700 MB RAM môžeme na tomto počítači využiť na iné úlohy.
Aby tablet mohol mat označenie win 8 ready musi mať:
1. konvertibitelnosť: možnosť pripojiť klavesnicu a v prípade potreby odpojiť a ovládať čisto dotykovo,
2. 5 hardvérovych tlačidiel : vypnutie/zapnutie, uzamknutie natočenia obrazovky, tlačidlo Windows, a 2 tlačidlá na ovládanie hlasitosti,
3. Mobilný internet: ak zariadenie bude mať prístup na internet, tak musí mať čip GPS,
4. Display : musí mať min.rozlíšenie 1366 × 768. Rozmery strán sa musia zhodovať s pomerom strán natívneho rozlíšenia,
5. Technologia NFC: Miesta, kde to bude použiteľné to bude musiet byť vyznačené,
6. Alternatíva k CTRL ALT DEL: Kombinácia tlačidla Windows s tlačidlom na vypnutie/zapnutie vyvolá SAS signál,
7. Minimálne HW požiadavky : 10GB miesta na disku po dokončení inštalácie, grafika s D3D 10 s WDDM 1.2 ovládačmi, rozlíšenie dig. kamery 720p, akcelerometer, magnetometer, gyroskop, USB 2.0, WLAN, Bluetooth 4.0 s LE, firmware UEFI
(Windows 8 Sensor)
Zdroje : Zive.sk, it-news.sk, microsoft.sk, cnx-software.com, youtube.com, cheaplaptops.com, windowsblog.sk, winbeta.org