Pri prvom spustení hry a potom v pravidelných intervaloch sa spustí LGP Security System Manager, do ktorého treba vložiť sériové číslo hry. Pri Sacred:Gold to bude kód pozostávajúci z 20 znakov. Po jeho vložení treba zadať heslo, ktoré dovolí legálnu inštaláciu zakúpenej hry na viac ako jednom počítači, pokiaľ si používateľ pamätá heslo pre každú hru. Zabudnuté heslá sa dajú získať cez e-mail.
LGP Security System Manager umožní používateľovi aktualizáciu kľúča a hesla, zmenu e-mailovej adresy, kúpu licencie, opätovné overenie licencie a odoslanie hesla na registrovanú e-mailovú adresu. Po autentifikácii sa hra spustí. Výhodou tohto riešenia ochrany proti pirátstvu je, že dovoľuje použitie jedného sériového čísla na viacerých systémoch, ak súhlasí so zadaným heslom; nevýhodná je nutnosť zapamätania si sériového čísla a hesla pre každú hru zvlášť. Keďže väčšina používateľov má neustály prístup k internetu, bude to pre ochranu proti pirátom nevyhnutnosť pre všetky budúce herné tituly od LGP. Ideálnym riešením by bol dizajn podobný systému Steam od Valve, kde ma používateľ jednu prihlasovaciu cestu na lokalitu, odkiaľ môže spúšťať a kupovať jednotlivé hry. V takom prípade by sa dala do systému integrovať aj služba automatických aktualizácií LGP Update Utility. Podobných riešení sa zrejme dočkáme, protipirátska ochrana sa bude v budúcnosti pravdepodobne zlepšovať.
Linux, mimochodom, zažíva ohľadom počítačových hier malú renesanciu. Okrem Sacred: Gold (momentálne vo verzii beta, dostupnej iba pre úzky okruh testerov) sa čoskoro objavia aj iné herné tituly, nájdeme medzi nimi open source FPS Sauerbraten CTF Edition s novými mapami a novými zlepšeniami, hlavne z grafickej stránky. Štúdio S2 Games vydalo v marci FPS/real-time stratégiu Savage 2 pre Linux a nedávno vyšla aktualizácia s pomerne zásadnými zlepšeniami, predovšetkým v oblasti výkonu pamäte, optimalizácii grafiky. Zakomponované sú aj tri nové mapy, nové jednotky a predmety. Krátko pred dokončením je aj hra X3:Reunion pre Linux, kúpiť by sa mala dať od 1. augusta 2008. Mnohých hráčov potešia aj špekulácie o prispôsobení enginu Source, ktorý by mal takisto v budúcnosti fungovať aj na Linuxe.
Pre nedočkavcov potom existujú aj iné riešenia, ako spustiť hry určené pre Windows na počítači so systémom Linux; medzi nimi napríklad open source Wine (začiatkom týždňa vyšla nová verzia 1.1.1) alebo Cedega.
Zdroj: itnews.sk