Login
News houses 18 11759
Minulý rok vypukla hospodárska kríza po celom svete, ale napriek tomu sa pokračovalo na projektoch, ktoré si môžu dovoliť len najbohatšie štáty sveta. Krajina, ktorej „vďačíme“ za celosvetovú hospodársku krízu, paradoxne vedie. Pozrime sa na päť projektov, ktoré pohltili najväčšie balíky peňazí.

ISS
(Medzinárodná vesmírna stanica ISS)


1. miesto – Medzinárodná vesmírna stanica ISS

Zatiaľ najdrahší technický projekt nie je na našej planéte, ale okolo nej obieha. Vesmírna stanica ISS je medzinárodným projektom, na ktorom sa okrem United States of America flag USA podieľajú Russia flag Rusko, Japan flag Japonsko, Canada flag Kanada, a ďalších desať krajín Európskej vesmírnej agentúry. Na tomto najnáročnejšom projekte sa začalo pracovať už v roku 1995 a dokončený by mal byť tento rok. Cena vesmírnej stanice presiahla 100 miliárd dolárov no niektoré odhady dokonca hovoria o ešte väčšej sume.

nevada
(skládka jadrového odpadu)


2. miesto – skládka jadrového odpadu

Najdrahším projektom na povrchu našej planéty je skládka jadrového odpadu Yucca Mountain v Nevade. Nachádza sa 64 kilometrov juhozápadne od vyschnutého jazera Groom Lake. Podľa odhadov prvý jadrový odpad by sa sem mal uložiť v roku 2020 (napríklad niektoré jadrové zbrane USA). Ministerstvo energetiky USA zverejnilo že táto najväčšia skládka na našej planéte zhltla 96 miliárd dolárov, ale môže sa stať, že náklady prekonajú aj sumu za vesmírnu stanicu ISS.

priehrada troch roliín
(priehrada Troch roklín)


3. miesto – priehrada Troch roklín

Budovanie tejto gigantickej priehrady bolo schválené v roku 1992, a s výstavbou sa začalo na konci roku 1994. Priehrada Troch roklín sa realizuje na druhej najdlhšej rieke sveta - Jang-c´-tiang. Kvôli výstavbe priehrady sa s čínskeho údolia muselo presťahovať až 1,3 milióna ľudí, a pod hladinou tak zmizlo až 150 miest a dedín. Ide o gigantické vodné dielo, ktorého dĺžka priehradného múra zhotoveného z betónu je 2 335 metrov a jeho výška je 185 metrov. Pri výstavbe sa použilo až 28 miliónov metrov kubických betónu a 463 tisíc ton ocele! Elektrická energia vyrobená vodnými turbínami by mala pokryť až desatinu celkovej spotreby energie v China flag Číne. Finančné náklady na výstavbu tejto gigantickej priehrady sa odhadujú na 25 miliárd dolárov.

big dig
(bostonský tunel Big Dig)


4. miesto – bostonský tunel Big Dig

Tunel Big Dig má byť dlhý päť kilometrov a má viesť priamo pod Bostonom. Prehustená dopravná sieť by sa tak výrazne zredukovala, a zlepšilo by sa aj životné prostredie. Bostonský tunel je jeden z najväčších projektov verejných stavieb a komunikácii v dejinách United States of America flag USA. Na projekte tunela sa začalo pracovať v roku 1991 a dokončený by mal byť tento rok. Celková cena sa podľa odhadov vyšplhá až na15 miliárd dolárov.

geral ford
(nové lietadlové lode USA)


5. miesto – nové lietadlové lode USA

Nová generáciu lietadlových lodí United States of America flag USA triedy Gerald R. Ford má byť podľa odhadov vypustená na more v roku 2015. Výtlak prvej lode Gerald R. Ford je 100 tisíc ton, a dĺžka 333 metrov sa bude pohybovať rýchlosťou viac ako 30 uzlov. Loď triedy Gerald R. Ford nahradí 50 ročného „starca“ lietadlovú loď triedy Enterprise. Jedna loď bude stáť 13 miliárd dolárov. Koľko takých lodí bude po moriach plávať, je otázne.

Zdroj: magazin.atlas.sk

Hodnotenia
5.0
Biedny
Perfektný!

Pre pridanie hodnotenia musíte byť prihlásený.

Súvisiace novinky

Žiadne súvisiace novinky.

Komentáre

Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.


Support us

Aktuálne zápasy
Twitch TV
Anketa
Na čom najčastejšie hraješ hry?
PC Notebook Konzola Mobil
86% (507 Hlasy)
11% (66 Hlasy)
1% (6 Hlasy)
2% (10 Hlasy)
Hlasy: 589
Začiatok hlasovania: 22/03/2020 11:37