(Hubblov teleskop)
Tu je niekoľko záberov:
( čerstvo zrodená hviezda )
Tento žiarivý oblak je v skutočnosti čerstvo zrodená hviezda zachytená pomocou nového zariadenia známeho ako WFC3 (Wide Field Camera 3) ktoré nainštalovali do Hubblovho teleskopu.
.
( explózia zomierajúcej hviezdy )
Tento záber zachytáva zomierajúcu hviezdu v jej poslednom okamihu – pri explózii. Vesmírneho motýľa zachytila WFC3. Centrálna hviezda je obklopená hustým mračnom prachu. Jej masívnosť päťnásobne prevyšovala naše Slnko.Táto hviezda sa na svoju „smrť“ pripravovala posledných dvetisíc rokov a postupne odhadzovala svoj plynný obal. Krídla, ktoré je vidno na zábere majú dĺžku zhruba dva svetelné roky.
( zhluk hviezd-Omega Centauri )
Pohľad do jadra obrovského zhluku hviezd známeho pod označením Omega Centauri. Na zábere je niekoľko stoviek tisíc hviezd,čo predstavuje len zlomok skutočného počtu hviezd v Omega Centauri. Ten sa odhaduje na desať miliónov hviezd. Zlaté bodky sú hviezdy podobné nášmu Slnku, ako červení sa javia červení trpaslíci, superhorúce hviezdy sú modré a biele sú vyhorené hviezdy označované ako bieli trpaslíci.
( zhluk piatich galaxií )
Na tomto zábere je zhluk piatich blízko seba umiestnených galaxií. Ide však o zrakový klam. Namodralá špirálovitá galaxia v ľavom hornom rohu má označenie NGC 7319 a je sedemkrát bližšie k Zemi ako ostatné galaxie. Zvyšné štyri galaxie však na seba gravitačne pôsobia, a odborníci predpokladajú, že časom sa k sebe priblížia natoľko, že vytvoria jednu obrovskú galaxiu.
( galaktické zoskupenie Abell 370 )
V tejto sérii fotografií zverejnených minulý rok vidno masívne galaktické zoskupenie Abell 370, ktoré ohýba svetlo galaxií za sebou a vytvára tak zrkadlový efekt.
Zdroj: magazin.atlas.sk