Iba málo humanoidných robotov pohybujúcich sa pomocou dvoch dolných končatín dokáže vôbec behať. Mabel, ako vedci svojho robota nazvali, to pritom podľa ich vyjadrenia robí „najľudskejším" spôsobom. Plynulo prechádza z fázy kráčania do behu, pričom dokáže behať priemernou rýchlosťou 1,95 m/s, teda 7,0 km/h a maximálnou rýchlosťou až 3 m/s, teda 10,94 km/h. Pri rýchlosti 2 m/s sa počas „letovej" fázy kroku robot vzdiali 7,5 až 10 cm od podložky, po ktorej sa pohybuje.
Jeden krok robota trvá pri maximálnej rýchlosti behu 318 ms. Vo vzduchu, teda keď sa nedotýka podložky ani jednou končatinou, z toho pritom strávi až 123 ms, čo je takmer 40 % času. Na porovnanie, konkurenčné bipedálne roboty, pohybujúce sa pri behu podstatne nižšou rýchlosťou, takmer na hranici kráčania, strávia vo vzduchu iba 10 % každého kroku.
Schopnosť behať pokladajú vedci za významnú na začlenenie bipedálnych humanoidných robotov do bežného prostredia, v ktorom sa pohybujú aj ľudia, pretože im uľahčí pohyb po nerovných terénoch, ktoré pre ne nie sú špeciálne pripravované.
"Spoločenstvo Robotics sa snaží prísť so strojmi, ktoré môžu ísť tam, kde aj ľudia." povedal prešedivelý. "Ak by ste chceli poslať roboty hľadať ľudí, v prípade keď dom je v plameňoch, robot by musel byť schopný ísť po schodoch, prekonať rozsypané detské hračky na zemi, a manévrovanie v prostredí, kde cesty nemusia byť vhodné. "
"Očakávame mimoriadny potenciál žiadostí výskumu pre robota s nohami : exoskeleton. Tento robot umožňí vozíčkarom znovu chodiť, alebo ktorý bude poskytnutý záchranárom na nadľudské schopnosti a hnaný protézami končatín, ktoré sa správajú ako ich biologické náprotivky," uviedol Hurst, ktorý je dnes odborný asistent na the Department of Mechanical, Industrial and Manufacturing Engineering at Oregon State University.
zdroj : eecs.umich.edu, itnews.sk, youtube.com